Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
 1. Úvod
 2. Provoz FVE
5 zásad dlouhověkosti LiFePO4 a FVE elektrárny
 1. Rozumný návrh fotovoltaické elektrárny
  - na 1kWp fotovoltaiky min. 2kWh kapacity LiFePO4 baterií, optimum jsou 3kWh a maximum 5kWh
  - na každý 1kW výkonu paralelního měniče má být instalováno 2kWh LiFePO4 baterií
  - na každý 1kW výkonu sériově připojeného měniče musí být instalováno min. 3kWh kapacity LiFePO4 z důvodu rázových výkonových požadavků měniče
 2. Snižte vybíjecí proudy
  - instalujte paralelně připojený měnič (viz. bod 1)
  - omezte výkonové špičky - vyvarujte se zbytečně opakovanému spínání spotřebičů
  - požadujte systém vybavený EMS /Energy management system/
 3.  Delší vybíjení lithiových baterií jim znatelně prodlužuje životnost
  - rozprostřete nárazovou spotřebu do celého dne /využijte odložený start Vašich spotřebičů/
  - použijte systém s měničem paralelně připojeným k fázi/ím – není důvod baterie zbytečně zatěžovat a pokrývat výkonové špičky z baterií (naopak díky paralelnímu měniči pokryjete špičky z distribuční sítě)
 4. Lithiové baterie zbytečně necyklujte
  - LiFEPO4 bateriím nevadí setrvávat na trvalém SOC /stavu nabití/ 20%
  - bateriím nesvědčí například každodenní zimní nabíjení na 100% z distribuční sítě
  - pokud už ze sítě nabíjíte pak zcela postačuje nabít baterie na 50% SOC (například mezi 2-3h ranní)
 5. Instalujte masivní kapacitu v lithiových bateriích
  - tímto jednoduchým opatřením splníte bod č.1,č.2, č.3 a č.4
  Vysvětlení: Baterie LFP s vyváženou masívní kapacitou lépe odolávají napěťovým špičkám a nejsou přetěžovány vysokým odběrem jak tomu je u LFP baterií s nízkou kapacitou. Baterie o správně navržené kapacitě(viz. bod 1) jsou nabíjeny a vybíjeny pomaleji - cyklování není strmé, ale je pozvolné a k bateriím LFP šetrné . 
STORION VPP/PROSUMER – STAŇTE SE AKTIVNÍM PRODEJCEM ENERGIÍ

STORION VPP (VIRTUAL POWER PLANT – VIRTUÁLNÍ ELEKTRÁRNA)

Storion VPP – jinak také Virtual Power Plant (virtuální elektrárna) je funkční infrastruktura a virtuální elektrárna všech existujících a provozovaných bateriových systémů Storion na území České republiky, ale také Slovenska, Polska, Maďarska a celé Evropské unie.

Jedná se o denně narůstající komunitu, která jednotlivým majitelům těchto elektráren zajišťuje jedinečnou možnost obchodování a sdílení elektřiny na vznikajícím trhu. Celou infrastrukturu, která je navenek jednotná a ovladatelná dálkově, lze ovládat manuálně nebo roboticky.

Velkou výhodou je spolehlivá ovladatelnost uživatelem, instalační firmou, technickou podporou, obchodníkem s elektřinou, distributorem či regulátorem.

Základním prvkem infrastruktury Storion VPP je bateriový systém Storion z výroby vybavený systémem EMS. Aktuální úhrnná kapacita systému činí 4MWh v plošně ovladatelných bateriích, a to na území státu, regionálně dle místa připojení k nadřazené rozvodně nebo lokálně (ulice, územní obce).

SKUPINA SPOTŘEBITELŮ – PROSUMER

Prosumer představuje spotřebitele nebo skupinu spotřebitelů, kteří jednají společně. Tito spotřebitelé spotřebovávají, ukládají a prodávají elektřinu vyrobenou v jejich prostorách a provozovnách. 

Pro zařazení výrobce pod pojem aktivní spotřebitel je předpokladem to, že výroba elektřiny není jeho hlavní podnikatelskou nebo jinou profesionální činností.

V oblasti obnovitelných zdrojů se Prosumerům věnuje návrh novely směrnice OZE, která vymezuje dvě skupiny výrobců: výrobci z OZE pro vlastní spotřebu (renewable self-consumers) a energetické společenství OZE (renewable energy communities).

Název Prosumer je odvozen od slov – producer a consumer, tedy aktivní spotřebitel. Právní úprava tohoto označení je uvedená ve směrnici Evropského parlamentu a Rady Evropy (č. 2009/72/ES a č. 2009/28/ES).

Kontakt
Logo
FVEsystemy.cz
Libor Kos
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz