Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  1. Úvod
  2. ALPHA STORION
  3. VŠE O Alpha Storion

VŠE O Alpha Storion

EMS TECHNOLOGIE - KOMUNIKACE VŠECH KOMPONENT JEDNÍM PROTOKOLEM

alpha storion fotovoltaiky FVESTORION není baterka ani měnič. STORION je velkosériově vyráběný a odladěný systém vybavený EMS /energy management/.

Pro spolehlivý provoz je vždy jeden komunikační protokol nejefektivnější. Nedochází ke kolapsům systému bez zjevné příčiny vinou nekompatibilní komunikace. Kolapsy v nejnevhodnější dobu trpí systémy skládané bez EMS. Systém je tak dokonale odladěný a každý komponent je využitý na plný výkon. Komunikaci mezi komponenty v systému STORION zastřešuje EMS.

Systémy složené z produktů různých výrobců mohou být vzájemně komapatibilní, ale nejsou dokonale vzájemně propojené pro využití maximálního výkonu a monitoringu stavů zařízení.

Technologický náskok STORIONU je EMS a topologie. Není připojován do přívodní fáze sériově, ale je k fázi připojen paralelně. Jestliže by STORION zkolaboval bude dům stále zásobován elektřinou ze sítě.

EMS řídí / omezuje proud z baterie a prodluže tím její životnost. Benefitem EMS je spolehlivost a ….. dlouhá garantovaná životnost baterií. EMS zná kapacitu a stav nabití / SOC / baterií. Měniči tedy povolí odebírat jen takový proud / výkon, který baterii nebude okamžitě ani trvale poškozovat.

Modelová situace: po západu slunce FV panely již negenerují výkon ale baterie jsou nabité na 100%. Zařízení má tedy plně nabité baterie 5,7kWh, pak EMS povolí měniči odebírat 1,8kW (z každé baterie). Dodávaný výkon bude EMS plynule omezovat v závislosti na snižujícím se SOC/stav nabití/. Při snížení kapacity na 30% – EMS povolí z baterie odebírat cca 0,4kW. Odběrové požadavky jsou pokryty z distribuční sítě. EMS řízením odběru i dodávky  proudu do spotřeby poskytuje aktivním balancérům nutný čas na vybalancování článků v baterii. Hranice nabití a vybití u lithiových baterií musí být bezpodmínečná „napěťová hrana“ před níž je vše v pořádku a za ní už je vše ztraceno. V žádném případě není úkolem žádného BMS/balancéru/ omezovat odebíraný proud z LiFePO4 baterie.

V systému bez EMS měnič odebírá tak vysoký proud jaký baterie dokáže dodat s ohledem na inst. kapacitu-důsledkem je opakovaný „pád“ napětí baterie za „napěťovou hranu“ a fatální zkrácení životnosti lithiové baterie. Baterie se rychle nabíjí, vybíjí nebo baterii nabít nelze a trvale roste její napětí. 

Systém EMS tak hlídá úrovně nabytí baterie a plynule mění dodávaný výkon s ohledem na dosažení maximální životnosti baterie na kterou je poskytována záruka 10 let přímo od výrobce! 

s

 

Kontakt
Logo
FVEsystemy.cz
Libor Kos
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz