Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  1. Úvod
  2. Vše o bateriích FVE
  3. FVE bez EMS nekupovat!
Návratnost nastavení systémů bez EMS

skládané systémy nemají EMS

 

Pro bezkolapsní provoz musí mít skládané bateriové systémy(skládačky) na bateriích (Pylontech, BMZ, Axitec aj.) nastavenu tzv.kapacitní rezervu. Bohužel fungování skládaček je vztaženo a přímo závislé na švejkových hodnotách napětí baterií. Ve skládačkách jsou hodnoty napětí na bateriích velmi proměnlivé a nestálé/nabíjení, vybíjení, odběr, odlehčení po ukončení odběru atd. atd.) ... hodnoty napětí švejkujou. Pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že hybridní měniče shodného typu nejsou výkonově totožné pak je každá skládačka potencionálně kolapsní atypická instalace (což je s ohledem na blízké budoucno opravdu k pobavení - už vidím servisáka jak vůbec nerozumí tomu, že to co nastavil jinde nefunguje "tady").

Z výše uvedeného švejkovného důvodu jsou limitní hodnoty napětí baterií ve skládačkách bez EMS nastavovány v rozmezí stavu nabití 30 % +10% (tovární kapacita) což je v důsledku rozmězí 40% až 70% stavu nabití baterie.
Výpočet nám prozradí, že kapacita baterie je využitá na pouhých 30%. Návratnost skládaček je více než 50 let !!!
... ekonomika je horší než u skládaček s olověnými bateriemi,které mají k dispozici 40% kapacity.

 

Výhodně pořízené lithiové baterie se od prvního dne spuštění začnou nechutně prodražovat ... nepomohou ani různé regulační sereptičky jimiž dodavatel oblbuje klienta a kamufluje muzejní "technologickou" úroveň nabízeného hybridního bateriového systému. Regulační serepetičky mají význam jako přidaná hodnota k odpovídající kapacitě baterie, která je v rovnováze s instalovaným výkonem fotovoltaiky.   

Jediným špičkově spolehlivým řešením jsou systémy vybavené EMS jež komunikuje s vestavěným měřením elektrostatického náboje. Což je v systémech STORION standard od prvopočátku. Systémy STORION využívají kapacitu baterií z 95%. Jsou provozovány v rozmezí 5%(tovární kapacita) až 100% stavu nabití batzerie. Měření elektrostatického náboje v EMS STORION probíhá na frekvenci 33.000Hz. Informace o stavu nabití baterií je až nepředstavitelně přesná. Masově lze instalovat výhradně systémy s "Coulomb counterem" z jednoduchého důvodu - eliminace budoucích servisních nákladů. 

 

Kontakt
Logo
FVEsystemy.cz
Libor Kos
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz